Únor 2013

Moje předměty v letním semestru 1. ročníku

21. února 2013 v 20:00 | Genevieve |  Předměty
Skoro se až stydím, jak to tu zanedbávám, takhle jsem si to nepředstavovala, ale je mi jasné, že jediný, kdo s tím může něco udělat, jsem já. Tak mi držte palce, ať se mi vrátí nadšení z blogování.
Je tu nový semestr, s ním nový rozvrh a nové předměty. V tomto článku vám chci nastínit, čím se budu následujících pár měsíců ve škole zabývat. Bude to těžší než zimní semestr už jen proto, že máme víc předmětů ukončených zkouškou, ale na druhou stranu jsou to vlastně samé zajímavé věci.

Povinné předměty

Česká literatura I. - dějiny české litaratury 19. století k nám jezdí přednášet pan profesor Dalibor Tureček a hned po první přednášce mi bylo jasné, že tenhle pán by uměl zajímavě podat i nesmrtelnost chrousta, takže nějaký Jirásek, Mácha, Neruda aspol. je pro něj hračka
Fonetika a fonologie - řeč bude o zvukové stránce jazyka a jako seminární projekt fonetická transkripce autentického českého rozhovoru
Metody literární historie 2 - v podstatě seminář k české literatuře I., budeme si muset načíst spoustu nevítané české literatury 19. století
Typografie 2 - navážeme na znalosti ze zimního semestru a budeme prohlubovat dovednosti práce s počítačovou grafikou, sazbou apod.
Úvod do ediční praxe - historie písma, knihy, nakladatelství, chod nakladatelství, čtenářská gramotnost a mnoho dalšího, to bude patřit sem
Úvod do literární teorie - prozodie, textologie, jak vyprávět, jak vyvolat pocit napětí, snad z té teorie vytěžím i něco do praxe

Univerzita - jiný svět

14. února 2013 v 15:26 | Genevieve |  Škola základ života
Univerzita je v mnoha věcech naprosto odlišná od škol typu základní škola, gymnázium, obchodní akamademie, hotelová škola, apod. Cílem tohoto článku je v několika bodech předestřít, v čem ten rozdíl spočívá. Středoškoláci si udělají jasno a vysokoškolákům připomínám, že studuju na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a všechny informace jsou podle toho, jak to funguje tady, tak se nedivte případným drobným rozdílům třeba oproti Brně nebo Praze :)

1. Předměty
Většina lidí jde na vysokou školu z gymnázia (i když není to pravidlo, dnes už není tak těžké dostat se i z jiných škol), kde se jim dostává všestranného vzdělání. Předměty jsou rozmanité, od jazyků přes fyziku až po tělesnou výchovu. Na univerzitu už jde člověk studovat konkrétní obor a věnuje se mnohem užšímu výňatku znalostí. Pokud se chce poučit i o věcech z jiných oborů, musí si je sám vyhledat a zapsat jako volitelné předměty. Tím se dostávám k tomu, že předměty jsou rozdělené na povinné (tzv. áčka, musíte je absolvovat), povinně volitelné (tzv. béčka, z nabídky si zapíšete, co chcete nebo prostě co na vás zbyde) a volitelné (tzv. céčka, zapisujete si je čistě ze zájmu nebo pro kredity).

Moje čtenářská zkušenost (esej)

3. února 2013 v 17:20 | Genevieve |  Školní práce
Jedním z mých povinných předmětů je Úvod do literární teorie, kde jsme uzavírali zimní semestr esejí. Tématem eseje byla čtenářská zkušenost. V zadání stálo přímo: Smyslem úvahy je autentická, upřímná bilance aktuálního stavu vlastního čtenářství literární slovesnosti se zřetelem k jejímu typologickému rozpětí. Zahrnovat může např. klíčové čtenářské zážitky, vlivy, kritéria výběru - vkus, rozsah a deficity četby ve vztahu k různým žánrům či obdobím apod.
Moje esej prošla hned na první pokus, tak jsem si mohla oddychnout a pokračovat jinými předměty. Rozsah jsou 4 strany A4, tak pochopím, když se vám to nebude chtít číst celé, můžete si vybrat jen některou pasáž, jak budete chtít :). A co vaše čtenářská zkušenost?

Moje čtenářská zkušenost

Když se člověk naučí číst, otevírá se před ním nový svět. Je to téměř, jako by se znovu narodil. První přelouskané slabiky jsou jako první krůčky batolete, první přečtený text je jako první rozběhnutí. Člověk tak získává úžasnou schopnost, díky níž může v knihách prožít vzrušující příběhy, podívat se do vzdálených koutů Země, ba i Vesmíru nebo se přenést v čase hluboko do minulosti či daleko do budoucnosti. Ačkoliv to ne každý vidí, čtení je moc. Umožňuje nám dozvědět se spoustu věcí, rozšířit si obzory i slovní zásobu. Především nám ale nabízí zážitky, protože, přiznejme si, právě kvůli nim lidé nejraději čtou beletrii.