Miluji tě...pravda, nebo lež?

7. ledna 2013 v 17:00 | Genevieve |  Úvahy
Láska je krásná věc, ale bohužel až příliš často umí pěkně potrápit. Obzvlášť, když si ji spletete se zamilovaností...

Miluji tě...pravda, nebo lež?

Když člověk někomu řekne, že ho miluje, vyjadřuje tím, že k němu chová velmi intenzivní city, věří mu, váží si ho a bude tu vždy pro něj. V té chvíli, kdy onu větu vyslovuje, to zpravidla myslí upřímně. Závěrem by tak lehce mohlo být, že výrok "Miluji tě" je pravdivý. Musíme vzít ovšem v potaz i další aspekty. Tím nejzrádnějším je zamilovanost. Je vědecky dokázané, že zamilovaný člověk není schopen kriticky uvažovat a svého partnera vidí zkresleně, idealizuje si ho. V takovém případě musíme zamilovaného člověka prohlásit nesvéprávným k prohlašování takových věcí. Má jeden velmi nehezký handicap, který sice není doživotní, ale může trvat až 4 roky.


Laicky se mu říká růžové brýle a ve svém díle Labyrint světa a ráj srdce jej zmiňuje již Jan Amos Komenský. Shodneme se, že takto postižený člověk má právo vyjádřit se slovy "Jsem do tebe zamilovaný/á". Zároveň však musíme konstatovat, že pacienti stále trvají na svém "Miluji tě" a odmítají léčení. Z praxe známe spoustu případů, kdy se na léčení pacienta podílí snad všichni lidé v jeho okolí; rodina, přátelé, kolegové z práce, nebo dokonce i bývalí partneři. Ti všichni se snaží postiženého z jeho stavu dostat a sejmout mu ony již zmíněné růžové brýle, ale není to pro ně snadný úkol. Odborníci se shodují, že ze stavu zamilovanosti dostane postiženého až nějaká převratná událost, která jim srazí růžové brýle z očí, nebo uplynutí různě dlouhé doby, po níž nastává vystřízlivění. Doba vystřízlivění je pro uzdraveného klíčová, jelikož se v ní rozhodne, zda jeho "Miluji tě" zůstane nadále pravdou, nebo bylo dobře maskovanou lží. Pokud jde o první případ, uzdravený zjistí, že jeho partner skutečně za jeho "Miluji tě" stojí, a jejich vztah může vesele pokračovat dál bez postižení. Druhý případ už je o něco komplikovanější. Uzdravený člověk se začne dívat na svět, a především na svého partnera nezabarveným pohledem a najednou zjistí, že vidí něco úplně jiného než dosud. Co viděl za růžovými brýlemi, se mu líbilo tolik, že tomu vyslovoval poctu slovy "Miluji tě", ale to, co vidí nyní, už není tak zbožňováníhodné. Uzdravený pochybuje o svých předchozích činech a uvědomuje si, že byl postižený. Nárazově či postupem času mu dojde, že jeho "Miluji tě" se stalo lží. Vlastně to byla lež už předtím, protože ten člověk nebyl se svým handicapem schopen posoudit, co je pravda a co lež.

Závěrem této práce shrňme do několika vět problematiku věty "Miluji tě". Zamilovaný člověk ji vždy považuje za pravdu, ačkoliv je pravdou pouze tehdy, trvá-li na ní i po vystřízlivění. Člověk, který po vystřízlivění své "Miluji tě" odmítá, v subjektivním pojetí vyloženě nelhal, protože byl o svém prohlášení přesvědčený, ale v objektivním měřítku rozhodně nemluvil pravdu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 10. ledna 2013 v 14:48 | Reagovat

Je to tak.

2 Sentencia Sentencia | Web | 11. ledna 2013 v 9:55 | Reagovat

docela zajímavá úvaha. Je pravda, že zamilovanost dělá strašně moc. Sama to pociťuju na sobě. Jsem s přítelem 4,5 roku a i když u nás období zamilovanosti trvalo docela dlouho, tak teď už v něm rozhodně n ejsme. I tak si ale ta dvě slova říkáme. Někdy víc, někdy méně. Ale podle mě na jejich významu nic nemění to, jestli je člověk zamilovaný čerstvě nebo už delší dobu. Řekla bych, že mají váhu pořád stejnou - jsou cenná a nemělo by se jimi plýtvat.

3 Pawlína Pawlína | Web | 11. ledna 2013 v 13:37 | Reagovat

S přítelem jsme dneškem spolu 3 a půl roku a ta největší zamilovanost a tím i spojená zaslepenost skončila dnem, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. :D Láska tak jako tak zůstala. Né to šílené oblouzení, ale vcelku tolerantní, příjemná a doufám že životní partnerská láska. Samozřejmě máme neshody, ale nemáme ani jeden chutˇ od sebe odcházet, obzvlášť, když máme spolu syna.:)(omlouvám se za háček, nejde mi na klávesnici a zbytek mi opraví PC)

4 Rabe Rabe | Web | 25. ledna 2013 v 16:55 | Reagovat

láska je kurva :D je to celkem úplně pravdivé ale nikdo takovému stavu neunikne každého z nás dříve nebo později postihne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama