Den trifidů versus Noc trifidů

28. ledna 2013 v 10:29 | Genevieve |  Knihy
Výpadek v mé aktivitě, který nastal, aniž bych chtěla, lze zdůvodnit dvěma slovy. Vakuové dny. Já tak říkám dnům, kdy vlastně nic nedělám a pak si horko těžko vzpomenu, co jsem tehdy dělala. Jedno vím určitě. Četla jsem si. Den trifidů jsem četla už dvakrát a skoro dva roky jsem se chystala vzít do ruky jeho pokračování, až na to konečně došlo. Rozhodla jsem se tedy napsat článek, ve kterém vám obě knihy představím a trochu je porovnám. Chci jen podotknout, že se mi líbily obě knihy a jednou je chci mít obě doma v knihovničce :)

Den trifidů versus Noc trifidů

"Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku." Touto větou začíná slavný vědeckofantastický román britského spisovatele Johna Wyndhama, Den trifidů. Ve Velké Británii vyšel už v roce 1951 pod názvem "The Day of the Triffids". Do Československa se dostal teprve v roce 1972 v překladu Jaroslava Kořána.


Kniha vypráví příběh o tom, jak lidé po průletu Země meteorickým rojem komety oslepli a snaží se s touto katastrofou vyrovnat. Jen ti, kteří se onu noc nedívali na oblohu, si zachránili zrak, a mezi nimi i hlavní hrdina Bill Mason. Ze světa se pomalu stávají trosky a své nově nabyté výhody se snaží využít trifidi, zvláštní druh chodících rostlin s jedovatými žahadly.

Wyndham píše poutavě, jeho dílo je prověřeno desetiletími a stále patří k oblíbeným. Více než o trifidech je jeho román ovšem o společnosti. Je zajímavé sledovat, jak si v katastrofální situaci počínají různí lidé, co všechno jsou schopni vymyslet a co je naopak ani nenapadne. Závěrečná část je poněkud statická, a právě zde přihází na řadu trifidi, aby zvedli napětí. Na úplném konci nás čeká náhlý zvrat, který skvěle uzavírá mocný příběh.

O padesát let později spatřilo světlo světa volné pokračování s názvem Noc trifidů. Tento román napsal britský spisovatel Simon Clark a nutno uznat, že se mu podařilo vše udržet v duchu a stylu Johna Wyndhama a zároveň stvořit vlastní strhující příběh. Tentokrát je vypravěčem Billův syn David Masen, přesouváme se dvacet pět let dopředu od konce předchozího románu, a příběh začíná stylově větou: "Když v létě v devět hodin ráno oči nevidí nic než tmu jako o půlnoci uprostřed zimy, muselo se někde stát něco velice vážného." Do češtiny knihu přeložil Petr Kotrle.

Lidé se již s katastrofou vyrovnali a naučili se žít slepí s vidoucími a držet se dál od trifidů. S Davidem Masonem se ale dostáváme do Ameriky, kde se ukazuje, že faktorem vývoje dalších let je lidská chamtivost a touha po moci. Záporná postava z prvního dílu se zde objevuje v ještě obludnějších rozměrech a také trifidi se naučili několika novým kouskům. V Noci trifidů nenajdeme statické pasáže, stále se něco děje. Někomu může příběh románu připadat přitažený za vlasy, ale když si uvědomíme, jakých krutostí už byli lidé za dobu své existence schopní, myslím, že například rozdělení New Yorku na bohatou a otrockou část nemusí být vůbec utopie.

Ačkoliv se Noc trifidů nemůže rovnat klasice Den trifidů, která se dostala i do školních osnov, jde o skvělé pokračování a čtenáři se nebudou stačit divit, jak je jazyk Clarka podobný tomu půl století starému Wyndhamovu projevu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Který díl je lepší?

Den trifidů
Noc trifidů

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 28. ledna 2013 v 12:18 | Reagovat

To jsem netušil, že fantasy knihy jsou ve školních osnovách.

2 Genevieve Genevieve | Web | 28. ledna 2013 v 12:41 | Reagovat

[1]: Tohle je sice sci-fi, ale jsou. Například Pán prstenů taky. Den trifidů jsem měla mezi knihami k maturitě :)

3 Sentencia Sentencia | Web | 28. ledna 2013 v 14:58 | Reagovat

u nás byl na seznamu knih jen právě pán prstenů. O knihy se zajímám hodně a řekla bych, že jsem jich poměrně dost i přečetla, ale o téhle jsem ještě neslyšela. Nebo možná slyšela, ale nějak si to nevybavuju. Než sci-fi mám radši fantasy, ale asi se přemluvím a tyhle dvě si přečtu ;) díky za tip

4 karinga karinga | Web | 28. ledna 2013 v 15:26 | Reagovat

Přiznávám, bez mučení, že jsem nečetla. Ale recenze se zdařila a myslím, že už mám nápad na knížku pro bráchu (teď čte Metro 2033) :) díky

5 hranicefantazie hranicefantazie | Web | 28. ledna 2013 v 19:47 | Reagovat

Ahoj, chtěla bych tě poprosit, jestli by ses navrátila ke čtení mé povídky a znovu nenapsala pár kritických komentářů k mému dílu. Tvých názorů jsem si totiž hodně vážila a byly pro mě jakýsi hnací motor. Už jsem se posunula od školních pletich k celkovému ději příběhu a chci vědět, co mi na to řekneš.

6 Renesmé Renesmé | Web | 28. ledna 2013 v 21:05 | Reagovat

Den Trifidů jsem na gymnáziu, tuším ve druhém ročníku četla vlastně náhodou, jelikož byla na seznamu doporučených knih v našem semináři ze společenských věd. Já na sci-fi popravdě moc nejsem a tak jsem se toho bála, ale po pár prvních stránkách jsem už knihu nemohla pustit z rukou a četla a četla, pak nadšeně sepsala referát, kde jsem se měla zamýslet nad smyslem, jak samotné knihy, tak i samotného života. Hodně se mi líbilo, že přesto, co se všechno stalo, nezaháleli a dokázali si vše vyrobit, vynalézt, dokázali se to naučit a vypořádat se s tím, ať už se jednalo o cokoliv. Ve výsledku mě to hodně bavilo a myslím, že se to dá řadit mezi knihy, které nadchnou a vy si i po několika letech stále budete pamatovat, o čem to bylo a co se tam stalo. A to ani nemluvím o napínavých až děsivých scénách, kdy trifidi útočili...

7 Paulette Paulette | E-mail | Web | 29. ledna 2013 v 15:49 | Reagovat

Ďakujem za tvoj komentár a tvoje povzbudivé slová :) Veľmi mi to pomáha :) Áno, viem, na nového človeka tie riadky pôsobia maximálne zmätene a možno zo mňa máš dokonca pocit, že idem z cesty, no mávam dni, kedy neviem, ako zmysluplne napísať nejaký článok a zároveň zo seba potrebujem svoje pocity zo seba nejako dostať. Práve v takýchto situáciach vznikajú podobné články, ako si si čítala. No aj tak ďakujem za tvoju trpezlivosť pri čítaní a tvoj názor :) Moc si to vážim :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama