Bídníci (2012)

5. ledna 2013 v 19:20 | Genevieve |  Filmy
Ačkoliv jsem Bídníky nikdy předtím nečetla ani neviděla, film jsem si nechtěla nechat ujít. Včera jsem na něj tedy vyrazila do kina a dnes přináším recenzi. Co vy a Bídníci?

Bídníci

Vzít předlohu snad nejvýznamnějšího francouzského spisovatele, Victora Huga, a jeden z nejslavnějších muzikálů s hudbou Claude-Michela Schönberga a libretem Alaina Boublila a Jean-Marca Natela a přenést vše na filmová plátna, to napadlo scénáristu Williama Nicholsona. Režii neměl nikdo jiný než Tom Hooper, jehož poslední snímek Králova řeč si před dvěma lety vysloužil čtyři Oscary. Také obsazení se hvězdně blýská. Ve filmu můžeme vidět a především také slyšet osobnosti jako Hugh Jackman, Russel Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried nebo Helena Bonham Carter. Všechno to zní úžasně, ale je takový i film, nebo máme co do činění jen s nafouknutou bublinou kolem průměrného díla?


Přestože film trvá 157 minut, děj je osekaný až na dřeň. Pochopit ho není vůbec problém, většinou je spíš předvídatelný. Naštěstí to neškodí, protože jde o klasiku, kterou zná polovina lidí ze školy. Ocitáme se ve Francii v 1. polovině 19. století a sledujeme osudy Jeana Valjeana, který se pro krádež chleba stal nebezpečným zločincem, ale rozhodne se skrýt před zákonem pod jinou identitou a žít ctihodně. V patách má neustále inspektora Javerta, který by ho rád vsadil zpět do vězení. O to komplikovanější je pro Valjeana starat se o Cosette, sirotka po chudé dělnici Fantine. Francií navíc otřásá revoluce, do níž se zapojí i Marius, milý Cosette, a Valjean riskuje vlastní život, aby ho zachránil a postaral se tak o štěstí své svěřenkyně.

Kvalita herců je skutečně znát, vkládají se do rolí se stoprocentním nasazením a někteří také nešetří slzami. Kromě toho jsou všichni dobří zpěváci. Jedině znak Hugh Jackman, ačkoliv zpívat umí, nemá na hlavní roli příliš zvučný hlas. Aby byla vystoupení skutečnější a věrohodnější, zpěv byl zaznamenáván přímo na place, ačkoliv tato metoda není standartní. Běžně se zpěv předtáčí ve studiu a ve filmu je pak použit playback. Diváci, kteří nejsou zvyklí na žánr muzikálu, by si před zhlédnutím filmu měli uvědomit, že se tam v podstatě nemluví. Zpěv bohužel působí křečovitě v momentech, kdy spolu dvě postavy vedou rozhovor.

Příležitost dostali také dětští herci, kteří byli okouzlující. Desetiletá představitelka malé Cossette, Isabelle Allen, měla dokonce vlastní sólo. Z filmu nyní míří rovnou na West End, kde bude působit v muzikálu.

Tom Hooper se nebál dát Bídníkům silně naturalistický nádech, a tak můžeme vidět špínu, krev a kosti vylézající lidem pod kůží. Početnému komparzu čiší z očí hlad. Už jen schází, abychom cítili zápach hnijícího pařížského podsvětí. Kulisy nás vrací zpátky v čase a hromadné scény působí skutečně velkolepě.

Živý zpěv a jevištní provedení zůstává nepokořeno. Komu se však nechce za muzikálem cestovat a oblékat se kvůli němu do společenského oděvu, tomu tento film poskytne kvalitní zážitek. Bídníci mají čtyři nominace na Zlaté glóby a jsou také favoritem na získání Oscara. Brzy se dozvíme, jaké ceny dokážou proměnit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama